Bezpiecznie i spokojnie na Kunickiego - poprawa bezpieczeństwa pieszych, poprawa jakości mieszkania, uspokojenie ruchu

Numer identyfikacyjny projektu: M - 75

Dzielnice:

Opis skrócony:
Ulica Kunickiego jest trzecią najniebezpieczniejszą ulicą w Lublinie, pora to zmienić. Czas by mieszkańcy czuli się na tej ulicy bezpiecznie i mogli z niej korzystać także do spacerów. W tym celu należy uspokoić ruch i zadbać o poprawę jakości chodników.

Opis rozszerzony:
Ulicy Kunickiego to główna oś komunikacyjna dzielnicy Dziesiąta. Niestety na odcinku od Wiaduktu do Dywizjonu 303 przestrzeń tej ulicy to bardzo ruchliwa ulica, niemalże bez zieleni, gdzie nie ma przyjemności przebywania na samej ulicy z uwagi na duże natężenie ruchu samochodowego i związanych z tym zanieczyszczeniu powietrza spalinami i hałasem.

Czas przywrócić ulicę Kunickiego mieszkańcom, sprawić, że spacer po ulicy Kunickiego znów będzie mógł być przyjemnością, a przejście przez ulice nie będzie wymagało czekania, aż cały sznur samochodów, które jadą tędy jako ulicą tranzytową, się skończy. Mieszkańcy ulicy Kunickiego mają pełne prawo odzyskać tę przestrzeń dla potrzeb codziennego życia.

Projekt zakłada obniżenie krawężników na całej długości ulicy Kunickiego.
Projekt zakłada zwężenie pasów ruchu ogólnego do jednego dla obu kierunków na odcinku od Kotlarskiej do Staffa.
Na odcinku od Nowego Światu do Dywizjonu 303 projekt zakłada uspokojenie ruchu do 30km/h z budową progów wyspowych (berlińskich, poduszkowych).

Mieszkańcy od wielu lat zgłaszają problem z przejściem przez jezdnię w rejonie Kościoła NSJ oraz Przedszkola nr 35. Kierowcy używają dwóch pasów często tylko do tego by się ścigać. Ulica Kunickiego w tym rejonie powinna być spokojniejszą, gdzie auta nie emitują nadmiernego hałasu i nie wzbijają w powietrze zbyt wielu zanieczyszczeń.
Warto pamiętać, że im wolniej poruszają się pojazdy tym jest bezpieczniej, ciszej i czyściej.

Urzędnicy realizujący projekt w porozumieniu z Radą Dzielnicy powinni wyłonić najbardziej zdegradowane chodniki i je wyremontować zgodnie ze standardami pieszymi (zabronione jest używanie kostki brukowej [Bauma], zalecane jest stosowanie płyt chodnikowych).

Proponowane warianty przy ograniczeniu pasów ruchu ogólnego:
-wyznaczenie BUSpasów;
-wyznaczenie pasów do skrętu w lewo.

Urzędnicy wraz z mieszkańcami na spotkaniu otwartym powinni skonsultować jak uczynić ulicę Kunickiego przyjemną do mieszkania, w kontekście spacerów i codziennego odpoczynku.

Szacunkowe koszty projektu:
Dokumentacja (Wymagana w przypadku projektów inwestycyjnych. Szacunkowy koszt dokumentacji to ok. 5% całości inwestycji)5 000,00 zł
Obniżanie krawężników50 000,00 zł
Zmiana organizacji ruchu, zmniejszenie liczby pasów ruchu ogólnego, nowe oznakowanie pionowe i poziome, montaż progów wyspowych (berlińskich, poduszkowych)245 000,00 zł
SUMA:300 000,00 zł

Linki do stron i serwisów związanych z projektem:
Strona o dzielnicy Dziesiątahttp://www.Dziesiąta.pl

Załączniki:
Brak plików.

Autorzy projektu:
Szymon Furmaniak48793728826sqf@wp.pl

Lokalizacja na mapie Google:

Opinia projektu:
Ocena negatywna: ul. Kunickiego zlokalizowana jest w pasie drogi wojewódzkiej. Na drogach tej klasy oddziela się ruch pieszy od kołowego,dlatego nie może być mowy o obniżeniu krawężników na całej jej długości. Nie może być mowy o ograniczeniu prędkości do 30 km/h na tej klasie drogi.

Powrót do listy projektów