Edukacyjny wypas owiec.

Numer identyfikacyjny projektu: O - 40

Dzielnice: Abramowice, Bronowice, Czechów Południowy, Czechów Północny, Czuby Południowe, Czuby Północne, Dziesiąta, Felin, Głusk, Hajdów-Zadębie, Kalinowszczyzna, Konstantynów, Kośminek, Ponikwoda, Rury, Sławin, Sławinek, Stare Miasto, Szerokie, Śródmieście, Tatary, Węglin Południowy, Węglin Północny, Wieniawa, Wrotków, Za Cukrownią, Zemborzyce

Opis skrócony:
Od kwietnia do października (25 niedziel) będzie prowadzony edukacyjny wypas owiec (10-15 sztuk) na terenach zieleni miejskiej w różnych dzielnicach miasta.
Wypas będzie prowadzony przez dyplomowanego behawiorystę zwierząt, przy pomocy dwóch psów pasterskich posiadających certyfikat psa pasterskiego i terapeutycznego.
Edukacja podczas wypasu będzie dotyczyła głównie: budowy i funkcjonowanie organizmu owcy, zachowań owiec w warunkach hodowlanych oraz w nietypowych relacjach z psem i człowiekiem.
Wydarzenie ma na celu zachęcenie społeczności lokalnej do wspólnego spędzania czasu na rodzinnych piknikach oraz zdobywania wiedzy na temat owiec, które na co dzień nie występują powszechnie w naszym otoczeniu.

Opis rozszerzony:
Od szeregu lat jestem wielkim miłośnikiem natury, a zwłaszcza gór. Zwiedziłem na rowerze mnóstwo ciekawych miejsc w Polsce i na świecie. Charakterystycznym elementem na terenach zielonych są mniejsze lub większe stada owiec. Często zatrzymywałem się i rozmawiałem z pasterzami wypasającymi stada. Za każdym razem dowiadywałem się coraz ciekawszych szczegółów na temat tych zwierząt i samego pasterstwa. Niecały rok temu zupełnie przypadkowo dowiedziałem się, że na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie pracuje inżynier behawiorysta zwierząt,który prowadzi Gabinet behawioralny na klinikach weterynaryjnych UP. Jest wielkim pasjonatem pasterstwa. Posiada własne stado owiec w okolicy Lublina na którym szkoli psy pasterskie. W sezonie letnim wypasa duże stada owiec razem z góralami na terenie Podhala. W swoim małym stadzie posiada owcę, którą wraz ze swoimi psami odchował w warunkach domowych.Zachowanie tej owcy jest bardzo odmienne od pozostałych członków stada. Jest to znakomity przykład socjalizacji międzygatunkowej zwierząt. Owieczka ta posiada również ,podobnie jak wspomniane psy pasterskie, certyfikat owcy terapeutycznej. Wiedza zdobywana na uczelni, obserwacje prowadzone zarówno w hodowlach zamkniętych, pastwiskowych oraz mieszkanie z badanymi zwierzętami pod wspólnym dachem dało mu możliwość zdobycia ogromu informacji na temat zachowań i relacji trzech gatunków człowiek-pies-owce. Mimo zastrzeżenia o niepodawanie propozycji wykonawców realizujących projekty, pozwoliłem sobie na podanie tego przykładu, gdyż jest to człowiek bardzo pozytywnie zakręcony na tym temacie, jednocześnie wielki pasjonat i profesjonalista. Tak zrodził się mój pomysł na zgłoszony projekt.
Istnieje niecodzienna możliwość podzielenia się tą wiedzą ze społecznością lokalną oraz przybywającymi do miasta turystami.
Stado owiec 10-15szt. przewożone będzie środkami własnymi w wyznaczone miejsca na terenie miasta Lublina. Parki, skwery, wąwozy itp. wystarczająca powierzchnia do przeprowadzenia wypasu to 30 arów i więcej. Teren nie musi być ogrodzony, psy pasterskie utrzymają stado na wyznaczonym terenie. Wypas będzie prowadzony przy pomocy psów pasterskich, które posiadają certyfikaty psa pasterskiego oraz psa terapeutycznego.
Pasterz będzie miał do dyspozycji przeszkolonego pomocnika. Zainteresowane osoby będą mogły przybyć na miejsce w trakcie spaceru lub na zaplanowany piknik, podczas którego spędzą czas w otoczeniu pasących się owiec . Pasterz wraz z pomocnikiem będą opowiadać i prezentować różne zagadnienia z życia owiec i psów pasterskich.
Wydarzenie będzie miało miejsce w każdą niedzielę od kwietnia do końca września. Wyłączając święta, będzie to 25 spotkań w godzinach od 9ºº do 19ºº.
Dzięki takim wydarzeniom społeczeństwo będzie miało okazję do spędzenia czasu w otoczeniu mocniej zaakcentowanej natury i zdobyciu ciekawej i niecodziennej wiedzy.

Szacunkowe koszty projektu:
Dokumentacja (Wymagana w przypadku projektów inwestycyjnych. Szacunkowy koszt dokumentacji to ok. 5% całości inwestycji)0,00 zł
główny pasterz - wynagrodzenie15 000,00 zł
pomocnik pasterza - wynagrodzenie6 250,00 zł
pozostałe koszty realizacji projektu (transport, zabezpieczenie-oznakowanie terenu, dodatkowy sprzęt i akcesoria potrzebne do realzacji projektuw terenie, itp.)9 000,00 zł
SUMA:30 250,00 zł

Linki do stron i serwisów związanych z projektem:
Brak linków.

Załączniki:
Brak plików.

Autorzy projektu:
Hanna Jabłońska791505221celabro@gmail.com
Piotr Jabłoński601368294airpiotr@gmail.com

Lokalizacja na mapie Google:

Opinia projektu:
Ocena pozytywna

Powrót do listy projektów