Pierwsza w Lublinie Profesjonalna Siłownia Zewnętrzna

Numer identyfikacyjny projektu: M - 124

Dzielnice: Wieniawa

Opis skrócony:
Wąwóz pomiędzy ulicami Popiełuszki, Junoszy i Skautów potrzebuje unowocześnienia. Dzięki projektowi „Pierwsza w Lublinie Profesjonalna Siłownia Zewnętrzna” stanie się miejscem, na którym rozwijać się fizycznie będą mogli mieszkańcy w każdym wieku, o każdym poziomie sprawności fizycznej. Urządzenia fitness, które już tam są nużą mieszkańców, bo nie można na nich wykonywać prawdziwych treningów siłowych. Na siłowni, która powstanie staną Profesjonalne Atlasy Treningowe. Można na nich trenować z obciążeniem do 160 kilogramów. Poziom trudności dostosowuje się przesuwając 2,5 kilowe krążki. Każdy będzie mógł robić przysiady, martwy ciąg, wyciskanie klatki piersiowej i inne ćwiczenia z obciążeniem idealnie dobranym do jego możliwości. Siłownia będzie darmowa, otwarta 24h na dobę. Początkującym pomoże darmowa aplikacja mobilna w smartfonie, w której trener personalny tłumaczy jak bezpiecznie i skutecznie ćwiczyć. Każdy mieszkaniec Wieniawy będzie mógł rozpocząć przygodę z treningiem siłowym.

Opis rozszerzony:
Głównym celem projektu „Pierwsza w Lublinie Profesjonalna Siłownia” jest poprawienie zdrowia fizycznego mieszkańców Wieniawy. Ma być osiągnięty poprzez wzbogacenie wąwozu między ulicami Popiełuszki, Junoszy i Skautów (działka 26/7) o Atlasy Treningowe, czyli urządzenia ze zmiennymi ustawieniami pozwalającymi na progres w ćwiczeniach i trampoliny ziemne. Na Atlasach Treningowych mogą ćwiczyć osoby w każdym wieku, o różnym poziomie rozwoju fizycznego, również niepełnosprawne. Trampoliny ziemne są ciekawym elementem, na którym można wykonać rozgrzewkę i ciekawym urozmaiceniem placu zabaw dla dzieci. Taka siłownia zewnętrzna będzie pierwszą w Lublinie, na której będzie można wykonywać treningi siłowe z dużym obciążeniem.

Na terenie wąwozu istnieje plac zabaw i siłownia zewnętrzna typu fitness. Wielu mieszkańców, zwłaszcza młodych już nuży, ponieważ ćwiczenia na niej są zawsze takie same i nie można zwiększać na nich poziomu trudności. Potrzebne są urządzenia, na których można wykonywać progres, zmieniać ustawienia i trenować dokładnie tak jak w zamkniętym klubie fitness. Ogólnodostępna profesjonalna siłownia z darmowymi treningami o każdej porze pozwoli na rozwój fizyczny zgodny z własnymi umiejętnościami. Potrzebne są Atlasy Treningowe, ponieważ na nich można wykonywać ćwiczenia z obciążeniem nawet 160 kilogramów. Siłownia ma służyć dla osób, które mają różne możliwości, dlatego wybrane maszyny mają możliwość zmiany ciężarów (krążków) o 2,5 kilograma łatwo przesuwając je po szynie. Wszystko to żeby nawet drobna osoba mogła dopasować wagę do swoich możliwości i dokładać kolejne krążki w miarę rozwoju siły. Na Atlasach mogą trenować osoby o różnym wzroście, poprzez ugięcie kolan każdy dopasuje się do maszyny. Mieszkańcy osiedla, którzy nie wiedzą jak trenować na siłowni będą mogli skorzystać z pomocy trenera personalnego w smartfonie, ponieważ istnieje darmowa, dedykowana Atlasom aplikacja mobilna. Każda maszyna ma kod QR, który łatwo skanuje się telefonem, żeby wyświetlić na ekranie nagranie, w którym trener tłumaczy jak bezpiecznie ćwiczyć na danej maszynie. Dodatkowo na urządzeniach są tabliczki z opisem jak z nich korzystać. Każda osoba będzie wiedziała jak trenować, ta łatwość dostępu i obsługi zachęci społeczeństwo do treningów siłowych.


Treningi siłowe stają się coraz bardziej popularne. Osoby młodsze i starsze obu płci przekonują się do tego rodzaju aktywności. Na wybranych maszynach będzie można trenować między innymi mięśnie przywodzicieli ud, bicepsów, naramienne, dwugłowe ud, klatki piersiowej, grzbietu, podgrzebieniowe, równoległoboczne, pośladkowe średnie, dwugłowe i czworogłowe uda, tricepsów. Teraz skutecznie te partie można trenować tylko w zamkniętych klubach fitness, w których trzeba wnosić opłatę za karnet, a na to nie każdego stać.


Wybrany wąwóz mieści się niedaleko Domu Pomocy Społecznej im. Matki Teresy z Kalkuty, w którym przebywają osoby niepełnosprawne, poza tym w okolicy mieszka sporo osób poruszających się na wózku inwalidzkim. Powstała dzięki projektowi siłownia będzie wyposażona w urządzenia, na których mogą trenować także osoby z niepełnosprawnościami. Zapewniony jest łatwy dojazd do maszyn chodnikiem, a po macie przerostowej, którą zostanie wyłożony teren też można sprawnie poruszać się na wózku. Innowacyjnością jest fakt, że na urządzeniach dla niepełnosprawnych, których będzie 2, mogą trenować też osoby pełnosprawne.


Wybrane do wąwozu urządzenia są zgodne z normą PNEN 16630 co daje pewność, że są bezpieczne i dedykowane do przestrzeni publicznych. Są odporne na ataki wandali i nie niszczą się pod wpływem złych warunków pogodowych. Części, które są narażone na styczność z trenującymi są wykonane z wytrzymałych materiałów.


Trampoliny ziemne, które będą zamontowane na terenie siłowni w pobliżu Atlasów mogą służyć osobom w każdym wieku. Dzieci mogą na nich bawić się jak w płatnym parku trampolin, a dorośli mogą wykonywać trening jumping fitness i rozgrzewkę przed treningiem. Można na nich w bezpieczny sposób poprawiać kondycję fizyczną. Trampoliny otoczone będą strefą bezpieczeństwa, dlatego nie będzie obawy o bolesne upadki i kontuzje. Trening na nich wzmacnia odporność, przyspiesza metabolizm i daje dużo radości.


W Polsce zmieniła się kultura treningów. Mieszkańcy dbają o przestrzeń do aktywności fizycznej na zewnątrz, a treningi na powietrzu są bardzo modne. Pierwsza profesjonalna siłownia w Lublinie postawiona na terenie Wieniawy podniesie prestiż dzielnicy i walory wizualne okolicy. Zaniedbana część wąwozu stanie się nowoczesną i bardzo efektowną. W wąwozie będą mogły jednocześnie rozwijać się fizycznie dzieci, młodzież, dorośli i seniorzy, niepełnosprawni, początkujący i profesjonalnie trenujący sport. Siłownia niewątpliwie będzie służyła integracji społecznej.

Proponowane urządzenia:

-Maszyna do ćwiczeń mięśni przywodzicieli ud,
-Maszyna do uginania ramion,
-Maszyna do wiosłowania przy użyciu wyciągu dolnego,
-Maszyna do ściągania rączek wyciągu górnego,
-Maszyna wielofunkcyjna „martwy ciąg”,
-Maszyna do treningu tricepsów,
-Maszyna do uginania nóg w pozycji stojącej,
-Maszyna do przysiadów,
-Maszyna do wyciskania na ławce w pozycji siedzącej (również dla osób na wózku inwalidzkim),
-Maszyna do wyciskania klatki piersiowej w pozycji siedzącej (również dla osób na wózku inwalidzkim).

Szacunkowe koszty projektu:
Maszyna do ćwiczeń mięśni przywodzicieli ud25 000,00 zł
Maszyna do uginania ramion25 000,00 zł
Maszyna do wiosłowania przy użyciu wyciągu dolnego25 000,00 zł
Maszyna do ściągania rączek wyciągu górnego25 000,00 zł
Maszyna wielofunkcyjna „martwy ciąg”24 500,00 zł
Maszyna do treningu tricepsów20 000,00 zł
Maszyna do uginania nóg w pozycji stojącej20 000,00 zł
Maszyna do przysiadów20 000,00 zł
Maszyna do wyciskania na ławce w pozycji siedzącej (również dla osób na wózku inwalidzkim)30 000,00 zł
Maszyna do wyciskania klatki piersiowej w pozycji siedzącej (również dla osób na wózku inwalidzkim)30 000,00 zł
mata przerostowa 127 metrów kwadratowych16 000,00 zł
tablica informacyjna500,00 zł
trampolina ziemna z transportem7 000,00 zł
trampolina ziemna z transportem7 000,00 zł
transport Atlasów Treningowych5 000,00 zł
dokumentacja20 000,00 zł
SUMA:300 000,00 zł

Linki do stron i serwisów związanych z projektem:
Brak linków.

Załączniki:
KARTA KATALOGOWA 7.37.pdf
KARTA KATALOGOWA 7.41.pdf
KARTA KATALOGOWA 7.40.pdf
KARTA KATALOGOWA 7.42.pdf
KARTA KATALOGOWA 7.39.pdf
KARTA KATALOGOWA 7.50.pdf
Budżet obywatelski Lublin rzut 1.pdf
KARTA KATALOGOWA TRAMPOLINA ZIEMNA 150000.pdf
KARTA KATALOGOWA 7.43.pdf

Autorzy projektu:
Brak danych.

Lokalizacja na mapie Google:

Opinia projektu:
Ocena pozytywna z zastrzeżeniem, że wartość projektu zwiększyć do 300 000 zł

Powrót do listy projektów