Pokochaj bieganie w Lublinie!

Numer identyfikacyjny projektu: M - 79

Dzielnice: Abramowice, Bronowice, Czechów Południowy, Czechów Północny, Czuby Południowe, Czuby Północne, Dziesiąta, Felin, Głusk, Hajdów-Zadębie, Kalinowszczyzna, Konstantynów, Kośminek, Ponikwoda, Rury, Sławin, Sławinek, Stare Miasto, Szerokie, Śródmieście, Tatary, Węglin Południowy, Węglin Północny, Wieniawa, Wrotków, Za Cukrownią, Zemborzyce

Opis skrócony:
Pokochaj bieganie w Lublinie! jest doskonałą propozycją aktywnego spędzania wolnego czasu. Otwarta formuła, spójne ale niezależne od siebie elementy projektu powodują, że może z niego skorzystać każdy mieszkaniec Lublina. Każdy może wybrać tylko te części projektu, które są najbliższa jego zainteresowaniom lub korzystać ze wszystkich elementów projektu. Projekt składa się z następujących elementów:
- organizacji cyklu 7 biegów masowych, dedykowanych zarówno dla dorosłych jak i dla dzieci z gadżetem w pakiecie startowym
- stworzenie platformy interaktywnej dla biegaczy z unikalnym loginem, zawierającym szybką możliwość zapisów na bieg, historię startów, statystki, panel treningowy oraz panel żywieniowy
- wspólne bezpłatne treningi dla różnych grup zaawansowania zarówno dla dzieci jak i dorosłych
- warsztaty kulinarne "Mam nawyki, mam wyniki" prowadzone przez wykwalifikowanych specjalistów dla dzieci i dorosłych
- panel interaktywny dla wolontariuszy.
Rozbiegajmy razem Lublin!

Opis rozszerzony:
Pokochaj bieganie w Lublinie! jest doskonałą propozycją aktywnego spędzania wolnego czasu. Otwarta formuła, spójne ale niezależne od siebie elementy projektu powodują, że może z niego skorzystać każdy mieszkaniec Lublina, zarówno dziecko, osoba dorosła jak również senior, osoby rozpoczynające przygodę z aktywności fizyczną jak też biegacze z długim stażem treningowym. Każdy może wybierać tylko te części projektu, które są najbliższa jego zainteresowaniom lub korzystać ze wszystkich elementów projektu.

Pierwsza część projektu zakłada organizację cyklu 7 biegów masowych, dedykowanych zarówno dla dorosłych jak i dla dzieci w wieku od przedszkolaka do gimnazjalisty. Biegi dla dorosłych odbywać się będą na dystansie 5 km (3 biegi) oraz 10 km (4 biegi). Biegi dla dzieci, w zależności od ich wieku rozgrywane będą na dystansach od 100 do 1000 m – odbywające się zawsze przed startem biegów dla dorosłych. Biegi odbywać się będą przez cały rok w równych ostępach czasu. Biegowym kalendarz Lublina na rok 2017 rozpocznie się już w styczniu biegiem dziesięciokilometrowym odbywającym się po zmroku. Trasa biegu prowadzić będzie głównymi, oświetlonymi ulicami miasta ze startem i metą na Hali Globus. W marcu zorganizowany zostanie bieg na pięć kilometrów. Trasa biegu poprowadzi przez centrum Lublina, zahaczając o urokliwe uliczki Starego Miasta. Start oraz meta będą usytuowane na terenie Ogrodu Saskiego. W kwietniu ponownie biegacze zmierzą się z dystansem dziesięciokilometrowym, tym razem start i meta będą znajdować się nad Zalewem Zemborzyckim, a trasa częściowo będzie wiodła ścieżką rowerową, a częściowo ulica Krężnicką. W czerwcu ponownie odbędzie się bieg pięciokilometrowy, tym razem będzie to bieg przełajowy, trasa oraz start i meta znajdą się w Wąwozie Rury na lubelskich LSM-ach. We wrześniu odbędzie się bieg na dystansie 10-ciu kilometrów ze startem i metą na stadionie Arena Lublina. Październik to ponownie bieg 5-cio kilometrowy, którego trasa będzie wiodła głównymi ulicami Lublina, start i meta zajdą się w Parku Ludowym. W listopadzie na zakończenie biegowego roku odbędzie się bieg 10-cio kilometrowy nad Zalewem Zemborzyckim, ponownie biegacze pokonają trasę wzdłuż lubelskiego akwenu wodnego.
Przewidujemy, że w biegacz pięciokilometrowych weźmie udział około 800 biegaczy, natomiast w biegach dziesięciokilometrowych około 1400. Wszyscy uczestnicy otrzymają atrakcyjny pakiet startowy, w skład którego wejdzie gadżet sportowy, który będzie przydatnym dodatkiem zarówno podczas startów jak również podczas indywidualnych treningów.

Drugą częścią projektu jest stworzenie platformy internetowej dla biegaczy z indywidualnymi kontami, gdzie raz zarejestrowany uczestnik będzie mógł poprzez swój unikalny login logować się do panelu. Dzięki panelowi zawodnik będzie mógł za pomocą jednego kliknięcia dokonać zapisu na bieg, zarządzać swoimi danymi a także korzystać ze spersonalizowanych zakładek. Na swoim koncie będzie również mógł porównać swoje biegi korzystając z rozbudowanego panelu statystyk oraz historii startów w lubelskich biegach.

Posiadanie konta pozwoli również na korzystanie z trzeciego elementu projektu jakim jest Panel Treningowy. W tym panelu biegacz lub osoba, która chce rozpocząć bieganie będzie mogła, za pomocą określenia podstawowych parametrów, wybrać najkorzystniejszy pakiet treningu przygotowującego zarówno do startów w biegach jak również będącego motywacją do systematycznych ćwiczeń. Pakiety treningowe będą tworzone pod czujnym okiem wykwalifikowanej kadry trenerskiej. Jak powszechnie wiadomo trening to nie wszystko, tak samo ważna dla naszego dobrego samopoczucia jest zdrowa dieta. Dodatkiem do panelu treningowego będzie możliwość stworzenia własnego, zdrowego menu. Tu z pomocą ruszą wykwalifikowani dietetycy, którzy przygotują liczne propozycje pełnowartościowych posiłków z których każdy będzie mógł skomponować swej własne menu.

Samotne treningi to jednak nie wszystko dlatego w każdą sobotę będzie się można spotkać ze swoim trenerem, razem ustalić cele na przyszły tydzień. Treningi w formie otwartych zajęć prowadzone będą na dwóch poziomach zaawansowania, tak by każdy mieszkaniec Lublina mógł wybrać odpowiedni dla siebie poziom trudności. Zajęcia odbywać się będą w różnych dzielnicach Lublina, na obiektach miejskich m.in. w Wąwozie Rury, nad Zalewem Zemborzyckim, w Ogrodzie Saskim, w Parku Ludowym. Planowane jest aby miejsca spotkań znajdowały się we wszystkich dzielnicach naszego miasta, tak by każdy z mieszańców chodź kilka razy miał możliwość korzystać z treningu blisko domu. Zajęcia biegowe odbywać się będą przez cały rok – od stycznia do grudnia, w każde sobotnie przedpołudnie.

Kolejną częścią projektu jest przygotowanie specjalnej oferty dla dzieci. „Edukację” biegową należy rozpocząć jak najwcześniej, dlatego chcemy stworzyć specjalny program dla najmłodszych pasjonatów sportu, być może to właśnie z nich wyrośnie Mistrz Świata. Dzieciom proponujemy: udział w biegach krótszych, w zależności od wieku (od przedszkolaka do gimnazjalisty) będą to dystanse od 100 do 1000 m. Udział we wspólnych treningach prowadzonych pod okiem wykwalifikowanych trenerów, a swoim poziomem i trudnością dostosowanych do wieku uczestników. Warsztaty kulinarne pod nazwą „Mam nawyki mam wyniki” gdzie dzieci wraz z rodzicami, a pod okiem kucharzy i dietetyków będą mogli przygotować pełnowartościowe posiłki, gdyż zdrowo to znaczy ciekawi, pysznie i kolorowo.

Wszystkie te działania nie mogłyby się odbywać bez pomocy wolontariuszy. Z myślą o ich potrzebach i rozwoju osobistym chcielibyśmy stworzyć specjalną platformę wolontariusza. Będzie to szybkie i wygodne narzędzie kontaktu zarówno dla wolontariuszy jak również dla koordynatora wolontariatu. Dzięki panelowi wolontariusz będzie mógł w szybki i sprawny sposób wybrać zadanie, w którym chciałby uczestniczyć, dowie się o zakresie i miejscu realizacji danego projektu. Platforma internetowa będzie atrakcyjna szczególnie dla osób młodych, którzy chętnie korzystają z nowinek technicznych. Wolontariusz poprzez udział w poszczególnych zadaniach będzie zbierał punkty, które później będzie mógł wykorzystać biorąc udział w szkoleniach lub wyjściach integracyjnych. Będzie to forma motywacji oraz osobistego rozwoju i pozyskiwania nowych umiejętności oraz certyfikatów, otwierających nowe możliwości dla młodych ludzi.

Dzięki realizacji projektu Lublin stanie się najbardziej biegowym miastem na mapie Polski.

Uzasadnienie potrzeby:
Pomysł projektu Pokochaj bieganie w Lublinie zrodził się z obserwacji lubelskich ulic, po których co raz więcej ludzi biega. Można powiedzieć że biegają zarówno ludzie młodzi jak i starsi, kobiety jak i mężczyźni; biegają o każdej porze – rano, wieczorem, w nocy; biegają wszędzie – po alejach parkowych jak również po zatłoczonych ulicach Lublina, jednak przeważnie widzimy osoby biegające samotnie. Aby to zmienić i skonsolidować społeczność biegową Lublina proponujemy cotygodniowe zajęcia biegowe oraz zawody - spotkania, które oprócz wymiaru sportowego będą okazją do integracji biegaczy, wymiany doświadczeń oraz zaczerpnięcia fachowych porad biegowych. Zdrowy tryb życia jest celem coraz większej rzeszy ludzi w każdym wieku. Wielu jednak nie potrafi przełamać się przed zrobieniem tego pierwszego kroku. A nic tak przecież nie mobilizuje jak przykład osób z najbliższego otoczenia. Organizacja systematycznych treningów biegowych oraz cyklicznych biegów pozwala aktywnym wyjść z ukrycia i pokazać „światu” swe istnienie. Sama możliwość uczestniczenia w zorganizowanych zajęciach i zawodach pozwala budować motywację, zaspokaja potrzebę rywalizacji oraz daje możliwość sprawdzenia się. Dodatkowym aspektem projektu jest wyposażenie lubelskich biegaczy w sportowe dodatki, które zachęcą i pozytywnie wpłyną na komfort biegania.
Zbudowanie platformy interaktywnej dla biegaczy jak również dla wolontariuszy pozwoli stworzyć nowe narzędzie pozytywnie wpływające na rozwój osobisty mieszkańców Lublina. Zarówno pod względem poprawy sprawności i kondycji fizycznej jak również pod względem podnoszenie swoich kwalifikacji i doświadczeń zawodowych.

Szacunkowe koszty projektu:
organizacja treningów (koszt wynagrodzenia trenerów, ubezpieczenie zawodników, zakup sprzętu dla dorosłych i dzieci)12 360,00 zł
zakup sprzętu do organizacji biegów dziecięcych 55 500,00 zł
organizacja biegów dla dzieci i dorosłych (zakup elementów pakietów startowych z gadżetem, zakup medali pucharów nagród, ubezpieczenie zawodników, obsługa medyczna, obsługa techniczna, posiłek regeneracyjny, napoje: woda, izotoniki) 366 500,00 zł
stworzenie panelu interaktywnego dla biegaczy10 000,00 zł
stworzenie panelu interaktywnego dla wolontariuszy oraz szkolenia wolontariackie25 000,00 zł
obsługa strony internetowej, mediów społecznościowych oraz paneli interaktywnych 6 000,00 zł
zakup lub produkcja materiałów reklamowo - promocyjnych24 500,00 zł
SUMA:499 860,00 zł

Linki do stron i serwisów związanych z projektem:
Fanpage na Facebooku: Pokochaj bieganie w Lublinie!https://www.facebook.com/Pokochaj-bieganie-w-Lublinie-689584574518838/

Załączniki:
Brak plików.

Autorzy projektu:
Anna Jakubiec
Maciej Pawelec

Lokalizacja na mapie Google:
Brak ustalonej lokalizacji.
Powrót do listy projektów