Pokochaj bieganie w Lublinie!

Numer identyfikacyjny projektu: M - 54

Dzielnice: Abramowice, Bronowice, Czechów Południowy, Czechów Północny, Czuby Południowe, Czuby Północne, Dziesiąta, Felin, Głusk, Hajdów-Zadębie, Kalinowszczyzna, Konstantynów, Kośminek, Ponikwoda, Rury, Sławin, Sławinek, Stare Miasto, Szerokie, Śródmieście, Tatary, Węglin Południowy, Węglin Północny, Wieniawa, Wrotków, Za Cukrownią, Zemborzyce

Opis skrócony:
"Pokochaj bieganie w Lublinie!" to specjalny program aktywizacji mieszkańców Lublina. Zdrowy tryb życia jest celem ludzi w każdym wieku. Aby zintegrować społeczność biegową i zachęcić do aktywnego wypoczynku dzieci, dorosłych, a także seniorów proponujemy cotygodniowe zajęcia biegowe oraz cykliczne zawody, które oprócz wymiaru sportowego będą okazją do integracji, wymiany doświadczeń oraz zaczerpnięcia fachowych porad biegowych. Możliwość uczestniczenia w zorganizowanych zajęciach i zawodach buduje automotywację, zaspokaja potrzebę rywalizacji i przynosi satysfakcję. “Pokochaj bieganie w Lublinie!” zakłada: organizację cyklu 6 biegów masowych dla dorosłych, organizację cyklu 6 biegów dla dzieci i młodzieży oraz specjalnej strefy animacji sportowych, organizację wspólnych, profesjonalnych treningów na różnych poziomach zaawansowania, program aktywizacji seniorów “Senior w ruchu”, organizację cyklu szkoleń wolontarystycznych dla mieszkańców Lublina.

Opis rozszerzony:
Zdrowy tryb życia jest celem coraz większej rzeszy ludzi w każdym wieku. Wielu jednak nie potrafi przełamać się przed zrobieniem tego pierwszego kroku. A nic tak przecież nie mobilizuje jak przykład osób z najbliższego otoczenia. Pokochaj bieganie w Lublinie! jest propozycją, która pozwoli mieszkańcom Lublina, zarówno tym dorosłym, dzieciom, jak i seniorom, osobom rozpoczynającym przygodę z aktywnością fizyczną, jak też biegaczom z długim stażem treningowym, aktywnie spędzać wolny czas.
Projekt zakłada organizację cyklu 6 biegów masowych, dedykowanych zarówno dorosłym, jak i dzieciom w wieku od przedszkolaka do gimnazjalisty, organizację profesjonalnych treningów biegowych dla mieszkańców Lublina w każdym wieku oraz specjalną ofertę dla wolontariuszy.

Od kilku lat bieganie stanowi najbardziej popularną formę aktywności ruchowej, która wynika z łatwości i dostępności tej formy aktywności fizycznej. Osoby wybierające tę formę ruchu z czasem zaczynają rozglądać się za możliwością sprawdzenia swoich sił i wystartowania w zawodach biegowych. Organizacja cyklu 6 biegów masowych (4 na dystansie 10 km i 2 na dystansie 5 km) stanowi główny element projektu Pokochaj bieganie w Lublinie! Realizacja imprezy biegowej w Lublinie daje możliwość wystartowania w zawodach biegowych wszystkim mieszkańcom bez konieczności poszukiwania takich wydarzeń w sąsiednich miejscowościach. Na starcie zacierają się wszelkie różnice, razem pobiec mogą osoby na zaawansowanym poziomie jak i amatorzy. Biegi na dystansie 10 km odbędą się w ciągu roku kalendarzowego w miesiącach: luty, kwiecień, wrzesień i listopad. Trasy poszczególnych zawodów zostaną wytyczone ulicami miasta ze startem i metą zlokalizowaną w różnych charakterystycznych miejscach Lublina. Podczas wszystkich zawodów uczestnicy będą mogli biegowo zwiedzić różne części miasta. Jeden z biegów planujemy zorganizować w nocy, co doda wydarzeniu niepowtarzalny klimat. W czerwcu i w grudniu odbędą się pozostałe biegi - tym razem biegacze będą mieli do pokonania 5 km trasę. Czerwcowe zawody zostaną rozegrane w Starym Gaju. Przełajowy charakter umożliwi biegaczom zmierzenie się z inną niż asfaltowa trasą, natomiast leśny klimat złagodzi czerwcowe upały. Grudniowy bieg odbędzie się “białymi” ulicami Lublina w atmosferze przedświątecznych przygotowań.
Szacujemy, że każdorazowo w biegu na dystansie 5 km udział weźmie ok. 800 osób, natomiast w biegu na dystansie 10 km ok 1800 osób. Wszyscy uczestnicy zawodów otrzymają atrakcyjny pakiet startowy, dodatkowo uczestnicy biegów na dystansie 10 km otrzymają gadżet sportowy przydatny podczas startów w zawodach, jak i podczas treningów.

Pasjonatami biegania są nie tylko dorośli, ale także młodzi sportowcy. Specjalnie dla nich zorganizowany zostanie cykl 6 biegów dla dzieci i młodzieży. Zawody rozgrywane będą na dystansach od 50 do 1000 metrów w zależności od wieku i płci, przed startem biegów dla dorosłych. Każdy z uczestników będzie mógł poczuć się jak prawdziwy biegacz otrzymując numer startowy i profesjonalny chip do pomiaru czasu. W poszczególnych kategoriach trzech najszybszych młodych sportowców zostanie nagrodzonych pamiątkowymi pucharami, które być może stanowić będą ich pierwsze sportowe trofea. Dodatkowo - mając na uwadze jak ważne jest, aby od najmłodszych lat aktywizować dzieci - podczas każdej imprezy sportowej działać będzie specjalna strefa sportowych animacji. W tym miejscu najmłodsi spróbują swoich sił w różnych konkurencjach zręcznościowych i ruchowych. Chcemy, aby zawody biegowe i zajęcia w strefie sportowych animacji zachęciły najmłodszych do regularnej aktywności fizycznej.

Bardzo ważnym elementem projektu “Pokochaj bieganie w Lublinie!” jest organizacja cotygodniowych treningów biegowych w formie otwartych zajęć, prowadzonych na dwóch poziomach zaawansowania. Dzięki temu każdy mieszkaniec Lublina będzie mógł wybrać odpowiedni dla siebie stopień trudności. Treningi będą dla wszystkich bezpłatne. Odbywać się będą przez cały rok - od stycznia do grudnia w każdy weekend, każdorazowo w różnych dzielnicach miasta, tak żeby każdy z mieszkańców mógł skorzystać z zajęć w pobliżu swojego domu.

Przy grupie początkującej planowany jest specjalny program aktywizacji seniorów, dostosowany do wieku i możliwości. Trening biegowy pod okiem zawodowego trenera jest doskonałą profilaktyką przed chorobami układu krążenia jak: zawały serca, udary, miażdżyca. Program “Senior w ruchu” ma na celu upowszechnienie zdrowego trybu życia poprzez promocję aktywności fizycznej wśród seniorów. Jest odpowiedzią na bardzo niski potencjał w obszarze aktywnego starzenia się oraz spadający wraz z wiekiem poziom aktywności fizycznej. Ma na celu poprawienie wiedzy i ogólnej świadomości na tematy związane z treningiem w zaawansowanym wieku, zdrowym stylem życia i automotywacją.
Zajęcia dla seniorów planowane są raz w miesiącu przy okazji otwartych treningów dla dorosłych. Chcemy, żeby każdy senior “Pokochał bieganie w Lublinie!”.

Kolejną częścią projektu jest przygotowanie specjalnej propozycji treningowej dla najmłodszych. Chcemy zachęcić młodych adeptów do aktywnego spędzania wolnego czasu i zarazić ich pasją do biegania. Trening pod okiem zawodowego trenera pozwoli im nauczyć się podstaw i prawidłowego wykonywania ćwiczeń oraz dalej doskonalić swoje umiejętności. Chcemy poprzez treningi zapewnić dzieciom rozwój, ale również dobrą zabawę. Ważnym elementem planowanych zajęć jest przekazanie wartości charakterystycznych dla prawdziwego sportowca - szacunku dla rywala i zasad fair play. Zajęcia biegowe dla najmłodszych odbywać się będą 2 razy w miesiącu, w różnych dzielnicach miasta, tak żeby każde dziecko mogło wziąć w nich udział w pobliżu miejsca zamieszkania.

Zaplanowane działania w ramach projektu “Pokochaj bieganie w Lublinie!” nie mogłyby się odbyć bez pomocy wolontariuszy. Planujemy zorganizować cykl szkoleń tematycznych, skierowanych do mieszkańców Lublina, (w szczególności młodzieży), którzy chcą zaangażować się na rzecz naszego miasta (szkolenia wstępne dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z wolontariatem, a także zajęcia doszkalające dla tych, którzy mają doświadczenie w pracy wolontariackiej). Szkolenia umożliwią poznanie zasad i przepisów dotyczących organizacji imprezy biegowej, zasad bezpieczeństwa imprez masowych z punktu widzenia wolontariusza sportowego, ale także będą doskonałą okazją do integracji i bliższego poznania się. Często to właśnie atmosfera w zespole jest decydującym czynnikiem w podjęciu decyzji o zaangażowaniu się w wolontariat. W ramach integracji wolontariuszy przewidujemy wspólne coroczne wydarzenia, takie jak np. ognisko, grill, czy wyjście na kręgle. Najbardziej zaangażowani wolontariusze na zakończenie sezonu biegowego, otrzymają wyróżnienia i nagrody. Planowane działania na rzecz wolontariuszy będą formą motywacji do dalszej pracy, zapewnią rozwój osobisty i pozwolą pozyskać nowe umiejętności, otwierając nowe możliwości.

Szacunkowe koszty projektu:
Dokumentacja (Wymagana w przypadku projektów inwestycyjnych. Szacunkowy koszt dokumentacji to ok. 5% całości inwestycji)0,00 zł
organizacja 4 biegów dla dorosłych na dystansie 10 km (zakup elementów pakietów startowych, z gadżetem, zakup medali, pucharów, nagród, ubezpieczenie zawodników, obsługa medyczna, obsługa techniczna, posiłek regeneracyjny, napoje: woda, izotonik)130 000,00 zł
organizacja 2 biegów dla dorosłych na dystansie 5 km (zakup elementów pakietów startowych,pucharów, nagród, ubezpieczenie zawodników, obsługa medyczna, obsługa techniczna, posiłek regeneracyjny,zakup wody)50 000,00 zł
organizacja biegów dla dzieci (zakup elementów pakietów startowych,pucharów, nagród, ubezpieczenie zawodników, obsługa medyczna, obsługa techniczna, zakup wody)40 000,00 zł
przeprowadzenie kampanii promocyjno - informacyjnej nt. aktywności fizycznej20 000,00 zł
organizacja treningów (koszt wynagrodzenia trenerów, ubezpieczenia zawodników)14 000,00 zł
szkolenia wolontarystyczne, organizacja spotkań integracyjnych, nagrody dla wyróżniających się wolontariuszy 14 000,00 zł
obsługa strony internetowej, mediów społecznościowych oraz paneli interaktywnych7 000,00 zł
zakup lub produkcja materiałów reklamowo - promocyjnych15 000,00 zł
organizacja strefy aktywności sportowych (wynagrodzenie trenera, wynagrodzenie animatorów, obsługa techniczna)10 000,00 zł
SUMA:300 000,00 zł

Linki do stron i serwisów związanych z projektem:
Pokochaj bieganie w Lubliniehttps://www.facebook.com/Pokochaj-bieganie-w-Lublinie-689584574518838/?fref=ts

Załączniki:
Brak plików.

Autorzy projektu:
Paulina Mróz533335504paulina.maria.mroz@gmail.com
Emila Bielecka507796720emibielecka87@gmail.com

Lokalizacja na mapie Google:

Powrót do listy projektów