Tor rowerowy dla każdego! Pumptrack w Lublinie

Numer identyfikacyjny projektu: D - 46

Dzielnice: Rury

Opis skrócony:
Projekt zakłada budowę Pumptracka czyli zapętlonego toru o kształcie falistym do jazdy oraz treningów przede wszystkim na rowerze ale także na rolkach, hulajnodze czy deskorolce. Dzięki odpowiedniemu profilowi zakrętów na torze można poruszać się wolno jak i bardzo szybko. Na pumptrack’u świetnie bawić się będą najmłodsi rowerzyści, dzieci, młodzież i oczywiście dorośli. Projekt ma na celu promocję zdrowego trybu życia i kultury fizycznej, sprzyja budowaniu dobrych relacji społecznych, jest miejscem spotkań. Stanowi zdrowy azyl dla lokalnych społeczności, angażuje całe rodziny oraz ułatwia zacieranie różnic międzypokoleniowych. Pełni rolę przestrzennych rzeźb urozmaicających krajobraz i jest przyjazny dla otoczenia.

Opis rozszerzony:
Projekt zakłada budowę zapętlonego asfaltowego toru rowerowego typu pumptrack o długości minimum 400mb, idealnego do zabawy dla najmłodszych rowerzystów ale również do treningu dla dorosłych amatorów kolarstwa.
Lokalizacja: https://www.google.pl/maps/@51.2613114,22.4914919,260m/data=!3m1!1e3

Rowerowy plac nie będzie ogrodzony i dostęp do niego będzie otwarty umożliwiając zainteresowanym trening przy sprzyjających warunkach atmosferycznych w godzinach dziennych i wieczornych. Zapewni to zainstalowane na obiekcie sztuczne oświetlenie.
Zapętlony tor składał się będzie z serii odpowiednio rozmieszczonych niewielkich "górek", dodatkowo z odpowiednio wyprofilowanymi zakrętami z bandami. Trening na takim torze polega na odpowiednim wykorzystaniu balansu ciała i wykonywaniu intuicyjnych, skoordynowanych ruchów “góra– dół” (tzw. pompowania), dzięki którym poruszanie się po torze może odbywać się bez pedałowania. Trening na takim torze uczy płynnej jazdy i przyspieszania, bez konieczności pedałowania, szlifuje technikę wchodzenia w bandy bez zwalniania oraz wyrabia ważne nawyki rowerowe jak umiejętność wybierania szybkich linii przejazdu, a także praca tułowia i kończyn górnych i dolnych.

Dzięki odpowiedniemu profilowaniu trasy tor jest przejezdny na zróżnicowanych prędkościach zarówno dla małych rowerków dziecięcych jak i dużych rowerów górskich. Niemal każdy zatem będzie mógł korzystać z Pumptrack’a.

Dzieci będą się na nim świetnie bawić, początkujący powoli i spokojnie przejeżdżać tor, wprawni rowerzyści rywalizować między sobą, a najlepsi jeździć na jednym kole. Chociaż tor typu Pumptrack jest torem typowo rowerowym to nic nie stoi na przeszkodzie aby korzystali z niego również użytkownicy hulajnóg, deskorolek czy rolek.

Taki obiekt pozwoli odciągnąć dzieci z okolicznych blokowisk od komputerów i pozwoli na aktywne spędzanie czasu na świeżym powietrzu.

Należy zaznaczyć, że takie obiekty na całym świecie świetnie komponują się w zielony krajobraz miasta i są wspaniałymi rzeźbami miejskimi urozmaicającymi krajobraz.

Szacunkowe koszty projektu:
Dokumentacja (Wymagana w przypadku projektów inwestycyjnych. Szacunkowy koszt dokumentacji to ok. 5% całości inwestycji)60 000,00 zł
Budowa toru pumptrack984 000,00 zł
Nasadzenia drzew i krzewów40 000,00 zł
Tablice z regulaminami3 000,00 zł
Wykonanie parkingów dla rowerów i ławek dla mieszkańców15 000,00 zł
Wiaty chroniące przed deszczem i słońcem20 000,00 zł
Stacje obsługi rowerów8 000,00 zł
Montaż monitoringu20 000,00 zł
Koszt oświetlenia50 000,00 zł
0,00 zł
SUMA:1 200 000,00 zł

Linki do stron i serwisów związanych z projektem:
Brak linków.

Załączniki:
16bb08a0-4832-4a63-a6d0-cb58727b4bd4.jpg
IMG_6707.jpg
przykladowa-wizualizacja-nr-2-pumptrack-w-parku-odlewnikow.jpg
slupsk.png
Velosolutions_Asphalt_Pumptrack_Yellohead_County_Alberta_Canada.jpg

Autorzy projektu:
Brak danych.

Lokalizacja na mapie Google:

Opinia projektu:
Ocena pozytywna. Kwota podniesiona do 1 200 000 zł.

Powrót do listy projektów