Zdrowy oddech w mieście. Mniej smogu. Dofinansowanie wymiany pieców węglowych"

Numer identyfikacyjny projektu: D - 35

Dzielnice: Abramowice, Bronowice, Czechów Południowy, Czechów Północny, Czuby Południowe, Czuby Północne, Dziesiąta, Felin, Głusk, Hajdów-Zadębie, Kalinowszczyzna, Konstantynów, Kośminek, Ponikwoda, Rury, Sławin, Sławinek, Stare Miasto, Szerokie, Śródmieście, Tatary, Węglin Południowy, Węglin Północny, Wieniawa, Wrotków, Za Cukrownią, Zemborzyce

Opis skrócony:
Projekt zakłada dofinansowanie wymiany instalacji i pieców z węglowych i drzewnych na gazowe.

Opis rozszerzony:
Wzrosła świadomość mieszkańców na zanieczyszczenia powietrza. W Lublinie, szczególnie w dzielnicach domków z indywidualnymi instalacjami grzewczymi, mamy często do czynienia z bardzo zanieczyszczonym powietrzem, które wielokrotnie przekracza zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia.

Najszybszym i najskuteczniejszym sposobem na poprawę jakości powietrza jest zmniejszenie liczby słabej jakości pieców węglowych.

Problem poprawy jakości powietrza wiąże się także z biedą. Chcąc poprawić jakość powietrza władze miasta Lublina muszą wziąć pod uwagę brak funduszy na wymianę pieców i instalacji ogrzewania, ale także kosztów bieżących ogrzewania. Niezbędne są dopłaty do rachunków dla najsłabiej uposażonych.

Wszyscy ponosimy zdrowotne koszty tragicznej jakości powietrza. Obowiązkiem władz miejskich jest dbanie także o zdrowie mieszkańców.

Dzielnice o największej zabudowie jednorodzinnej, gdzie problem smogu jest najdotkliwszy tj. Dziesiąta, Abramowice, Głusk, Konstantynów, Kośminek, Sławin, Sławinek, Za Cukrownią, Węglin będą miały pierwszeństwo w dofinansowaniu.

W ramach projektu będą wymieniane źródła na paliwa stałe (węgiel i drzewo) na inne, nie tylko gazowe, ale również LPEC, systemy hybrydowe, elektryczne.

Dofinansowanie w wysokości 50 % kosztów instlacji, z możliwością większego dofinansowania dla osób mniej zamożnych.

Szacunkowe koszty projektu:
Czujnik jakości powietrza w centralnej części dzielnicy Dziesiąta, PM10, PM2,5, benzo(a)piren10 000,00 zł
Wymiana instalacji i pieców na instalacje niskoemisyjne (gaz, prąd, sieć ciepłownicza, systemy hybrydowe)1 185 000,00 zł
Promocja informacji o możliwości dofinansowania wymiany nieefektywnej i wysokoemisyjnej instalacji grzewczej5 000,00 zł
SUMA:1 200 000,00 zł

Linki do stron i serwisów związanych z projektem:
Lublin bez smoguhttp://smog.ekolublin.pl

Załączniki:
Brak plików.

Autorzy projektu:
Szymon Furmaniak48793728826sqf@wp.pl

Lokalizacja na mapie Google:

Opinia projektu:
Ocena pozytywna

Powrót do listy projektów