Zimowe Planetarium

Numer identyfikacyjny projektu: D - 37

Dzielnice: Abramowice, Bronowice, Czechów Południowy, Czechów Północny, Czuby Południowe, Czuby Północne, Dziesiąta, Felin, Głusk, Hajdów-Zadębie, Kalinowszczyzna, Konstantynów, Kośminek, Ponikwoda, Rury, Sławin, Sławinek, Stare Miasto, Szerokie, Śródmieście, Tatary, Węglin Południowy, Węglin Północny, Wieniawa, Wrotków, Za Cukrownią, Zemborzyce

Opis skrócony:
Projekt „Zimowe Planetarium” zakłada rozstawianie na okres zimowy namiotu sferycznego typu „kopuła geodezyjna” na scenie Muszli Koncertowej w Ogrodzie Saskim. Będą tu przyjmowane grupy (pn-pt) oraz osoby indywidualne (w weekendy oraz święta).

Zaplecze zapewni poczekalnię, szatnię toalety, kasę, miejsca na mniejsze pokazy i zajęcia warsztatowe z astronomii.
W kopule będą działać planetarium oraz kino sferyczne. Dostępnych jest 400 filmów sferycznych, w tym aż 19 z polskim dubbingiem. Tematyka filmów dotyczy astronomii i nauk przyrodniczych. Obecnie są dostępne rozwiązania, które - jako kompletne - można zamówić w całości. Dotyczy to zarówno pokazów w planetarium jak i projekcji filmów. Oferuje je przykładowo firmy: www.fuldome.pro, www.freedomes.pl, www.polidomes.pl
W okresie letnim, planetarium może być przenoszone do innej dzielnicy. Od strony organizacyjnej planetarium będzie częścią miejskiej instytucji kultury. Obecnie Muszla Koncertowa jest zarządzana przez Centrum Kultury

Opis rozszerzony:
KOPUŁA GEODEZYJNA
Kopuła Geodezyjna to wielościan, który odwzorowuje powierzchnię kuli. W kopule tej najmniejszym stosowanym elementem geometrycznym jest trójkąt równoramienny zbliżony do równobocznego,
który jest najsztywniejszym wielokątem. Geometryczny kształt kopuły geodezyjnej wykorzystywany jest w różnego rodzaju rozwiązaniach
architektonicznych jako atrakcyjne, wytrzymałe i samonośne (tzn. niewymagające wewnętrznych podpór) krycie dużych powierzchni.
W oparciu o konstrukcję kopuły geodezyjnej są budowane i sprzedawane na całym świecie od około 2000 roku namioty sferyczne, których zaletą jest niewielka masa w stosunku do objętości oraz samonośność konstrukcji.
Widujemy w Lublinie już takie konstrukcje regularnie – na przykład podczas Carnavalu Sztukmistrzów co roku w małej tego typu kopule znajduje się punkt informacyjny. Ten rodzaj kopuły został wynaleziony w latach 60-tych przez Buckminstera Fullera i od tej pory znalazł wiele zastosowań. Będzie jednym z podstawowych rozwiązań konstrukcyjnych wykorzystywanych przy budowie baz kosmicznych.
Pierwsze w Polsce kino sferyczne już działa w Szczecinie https://kidsarena.pl

CYFROWA NAKŁADKOWA PROJEKCJA SFERYCZNA
Tradycyjne planetaria są drogie. Posiadają one jeden silny projektor. W projektorze tym obraz przechodzi przez soczewkę typu „rybie oko” i jest rzutowany z jednego miejsca na całą salę. W nowej technologii materiał wyświetlany jest z kilku tanich projektorów, których obrazy „nakładają się na siebie”. Codziennie prowadzi się procedurę korekcji obrazu, tak aby jego fragmenty rzutowane z wielu projektorów, tworzyły jeden spójny obraz na ekranie (sferycznym lub płaskim).

ZAPLECZE TECHNICZNE W MUSZLI KONCERTOWEJ
Zaplecze techniczne sceny w Muszli koncertowej ma ok 120-140 m kw i składa się z:

A. Holu ok 35 m kw – (okrągły)

B. 2 garderob – damskiej, męskiej
-w każdej po 2 toalety – po ok 35-40 m kw

C. Przedscenia (gdzie aktorzy i muzycy czekają na wyjście na scenę)
ok 30 m kw (półksiężyc)
Taka przestrzeń dobrze nadaje się do obsługi zimowego planetarium.

OGRZEWANIE
Zaplecze Muszli ma swoje ogrzewanie. Kopuła byłaby nagrzewana przed pokazami nagrzewnicą gazową. Brak okien minimalizuje straty ciepła. Sami uczestnicy ponadto generują ciepło - ok 100 watów każdy.
To zapewnia 3-4 kw "samoistnego dogrzewania". Kopułę można też zamówić w ciemniejszym kolorze. Aby pochłaniał promieniowanie zamiast je odbijać. W czasie silnych mrozów (od -10 C) obiekt byłby nieczynny. W lecie w trakcie silnych upałów obiekt może być wentylowany lub klimatyzowany.

KRADZIEŻE
Wbrew pozorom nie jest tak łatwo przeciąć grubą osłonę namiotu sferycznego wykonaną z PCV. Gdyby jednak ktoś to zrobił - może ukraść 4 rzutniki o wartości 4 tys PLN każdy (gdy są nowe) reszta wyposażenia będzie zamknięta w budynku. Obecnych czasach, gdy obiekt byłby oświetlony, posiadając kilka kamer nadzoru, system antywłamaniowy reagujący na ruch i umowę z firma ochroniarską - kradzieże nie powinny stanowić problemu. Oczywiście całość inwestycji zakłada ubezpieczenie obiektu i jego wyposażenia.

FILMY
Istnieje globalny serwis pośredniczący w zakupie filmów sferycznych. To serwis www.fddb.org. Można w nim znaleźć obecnie ok. 400 tytułów
Istotne (i przydatne dla projektu) jest  ze jeden z producentów to polska firma „Creative Planet”, productions którą założyły osoby wcześniej związane z planetarium w Centrum Nauki „Kopernik”
Formuła zakupu jest różne – zależą od polityki właściciela filmu. Można znaleźć licencje udzielane na określony czas (rok, dwa) albo na określoną liczbę emisji. Najczęściej spotykana licencja - na 50 lat za 50 tys PLN.
Trzy filmy dostępne w języku polskim są bezpłatne. Jest też 71 bezpłatnych filmów dostępnych w języków angielskim.

Często są to produkcje finansowe przez ESA (Europejską Agencję Kosmiczną) lub NASA


PRZYCHODY Z DZIAŁALNOŚCI
Obiekt powinien być samofinansujący się i operować na w systemie non-profit.
Spodziewana cena biletów wynosi ok 12 PLN, co stanowi obecnie mniej więcej połowę kosztu biletu kinowego na seanse w weekendy. Biletowane będą zarówno filmy sferyczne jak też pokazy astronomiczne.
Przychody ze sprzedażny biletów powinny być przeznaczane (oprócz oczywistego wynagrodzenia dla pracowników) także na organizację kolejnych zajęć i warsztatów rozszerzających w formie interaktywnej wiedzę z zakresu astronomii oraz fizyki.

POKAZY ASTRONOMICZNE
„Pokazy astronomiczne” do działalność planetarium w sensie ścisłym. Są gotowe, bezpłatne programy, przy użyciu których można prowadzić pokazy ilustrujące położenie gwiazd i planet, ruch kopuły niebieskiej itp.

WYJAZDY OBSERWACYNE
Oglądanie gwiazd "na żywo" jest przedsięwzięciem bez porównania trudniejszym niż wizyta w planetarium. Mamy jednak nadzieję, że uczestnictwo w zajęciach planetarium zwiększy liczbę aktywnych miłośników astronomii, których chętnie zobaczymy na wyjazdach obserwacyjnych organizowanych przez Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii (PTMA).


LOKALIZACJA
Projekt jest zlokalizowany w Śródmieściu, ale zasięgiem swojego oddziaływania obejmie wszystkie dzielnice. Dlatego też o oznaczono wszystkie dzielnice na mapie.

Szacunkowe koszty projektu:
Doradztwo przy wyborze rozwiązań technicznych 15 000,00 zł
zakup Namiotu sferycznego z z funkcją projekcji (system podwieszanego ekranu, 4 rzutniki, wentylacja, nagrzewnica) loco Lublin, montaż i przyuczenie użytkownika 350 000,00 zł
wyposażenie zaplecza (kasa, fotele składane, siedziska, tablice ilustracyjne )50 000,00 zł
koszty osobowe w okresie rozruchowym 50 000,00 zł
strona internetowa z systemem sprzedaży biletów 15 000,00 zł
SUMA:480 000,00 zł

Linki do stron i serwisów związanych z projektem:
Strona projektu "Zimowe Planetarium w Lublinie"www.planetarium.lublin.pl
Facebook "Lubelska AstroGrupa"https://www.facebook.com/Lubelska-AstroGrupa-272254196522691/

Załączniki:
Brak plików.

Autorzy projektu:
Jacek Warda600655675warda.jacek@gmail.com

Lokalizacja na mapie Google:

Opinia projektu:
Ocena negatywna: muszla koncertowa jest na etapie remontu.<br />Sam Ogród Saski jest obiektem zabytkowym, pod ochroną<br />konserwatora zabytków. Projekt jest realizacją wieloletnią, a także<br />zakłada wprowadzenie opłat za korzystanie, co jest sprzeczne z ideą<br />Budżetu Obywatelskiego.

Powrót do listy projektów